مقالات

چاقی را جدی بگیریم

چاقی

چاقی یکی از بیماری های شایع قرن اخیر می باشد. از دلایل اصلی این شیوع می توان رژیم غذایی نامناسب و کم شدن ورزش و فعالیت های بدنی را نام برد. ابتلا به این بیماری برای تمامی گروه های سنی امکان پذیر است و پیشگیری از آن بسیار آسان تر از درمان آن می باشد. در صورتی که به چاقی و درمان و پیشگیری از پیشرفت آن توجه کافی نشود احتمال ابتلا به بیماری های چون بیماری های قلب و عروق، انواع دیابت و انواع سرطان افزایش خواهد یافت که در صورت ابتلا به این بیماری ها احتمال مرگ نیز افزایش می یابد.

fatarticle1
چاقی یا اضافه وزن به معنی بالا بودن مقدار چربی بدن شخص نسبت به بقیه بافت ها نظیر عضلات وی می باشد که با استفاده از شاخص BMI یا شاخص توده بدنی می توان آن را اندازه گیری نمود. این شاخص با تقسیم وزن (کیلوگرم) بر مجذور قد (متر) به دست می آید و در صورتی که شاخص توده بدنی از 18/5 کمتر باشد نشاندهنده کمبود وزن، بین 18/5 تا 24/9 طبیعی، 25 تا 29/9 اضافه وزن و بیش از 30 نمایانگر چاقی می باشد.
عوامل ژنتیکی، محیطی و متابولیسم بدن بر روی ذخیره چربی تاثیرگذار است ولی با مدیریت می توان بر این بیماری و پیامدهای آن چیره شد. کنترل وزن و استفاده از رژیم های غذایی مناسب، افزایش فعالیت بدنی و بهبود روش زندگی از مهمترین راهکارهای زندگی سالم محسوب می شود. استفاده از رژیم های غذایی مناسب و پایش مداوم وزن بدن در کاهش وزن بدن و حفظ آن در اندازه سالم موثر است.

fatarticle2

در زندگی امروزه استفاده از غذاهای سریع و نوشابه بسیار رایج گردیده است. این غذاها به علت پخت سریع و استفاده از افزودنی های نامناسب از اصلی ترین عوامل تهدید سلامتی و چاقی محسوب می شوند. در کنار استفاده از غذاهای ناسالم، درگیری در یک زندگی ماشینی و عدم ورزش و داشتن فعالیت کافی در ذخیره این مواد ناسالم به شکل چربی در بدن نقش اساسی را ایفا می کند. بنابراین با شناخت عوامل تهدید کننده سلامتی و جلوگیری از تاثیرگذاری آن ها با استفاده از رژیم غذایی سالم و پیش گرفتن برنامه ورزشی در زندگی روزمره و همچنین پایش وزن بدن می توان لحظات بیشتری را در کنار عزیزان خود بگذرانیم.

fatarticle3
گروه پزشکی فدک با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، با ارائه ترازوهای خانگی به شما در پایش مداوم وزن خود کمک خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ترازوها مراجعه نمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن های   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *