مقالات

دستگاه بخور – فواید بخور گرم و سرد

فواید-بخور-گرم-و-سرد

.بخور و دستگاههای آن امروزه بیش از هر زمان دیگری در بازار یافت می شوند و طرفداران پروپا قرصی هم پیدا کرده اند. به دلیل فواید بخور گرم و سرد مخصوصا در فصل سرما استفاده از آنها بسیار افزایش می یابد.

علت آن شاید ریشه در این باور عمومی داشته باشد که می توان با مرطوب نگه داشتن هوای خانه از بروز بیماریهایی چون سرماخوردگی جلوگیری کرد. اما واقعیت این است مرطوب نگه داشتن هوا با دستگاه بخور فواید بسیاری برای پوست و مجاری تنفسی دارد. در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و ضمن نام بردن فواید بخور گرم و سرد ؛ دستگاههای بخور را به شما معرفی می کنیم.

سه لایه پوست:

اپیدرم یا لایه شاخی پوست:

اپیدرم که ضخامتش از 0.04 تا 1.6 میلی متر متغییر می باشد،لایه مهمی در پوست است. سلولهای لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده دارد، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست است ،در این لایه قرار دارند.

محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده ها ،لایه بردار ها ، ترمیم کننده ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تاثیر می گذارد.
از سوی دیگر سلولهای جایگزین، سلولهای بزرگ، جوان و نرم هستند که حاوی مقدار زیادی آب می باشند. با افزایش سن ، این لایه نازک شده و نگهداری رطوبت را برای پوست دچار مشکل می کند.

سرامیدها یک نقش حیاتی در قابلیت نگهداری رطوبت توسط پوست بازی میکنند که این مسئله می تواند در سنین کهولت و نیز در مقابل تابش مستقیم خورشید ، پوست را محافظت نماید.

در لایه اپیدرم یک عامل مرطوب کننده طبیعی به نام NMF وجود دارد . تماس طولانی مدت با مواد پاک کننـده قوی و تغییر شرایط آب و هوایی می تواند به کاهش میزان NMF منجر شده و پوست را شکننده و خشک کند . برای پوستهای مسن و آسیب دیده ، موادی نظیر آلفا هیدروکسی اسیدها(AHA) ، می تواند ظاهرسالمتر و شادابتر ی به آن ببخشد .

فواید بخور برای پوست
درم :

لایه دوم یا درم 5 تا 7 برابر ضخیمتر از اپیدرم است و به وسیله یک غشاءپیوندی پایه به آن متصل شده است . درم از یک غشاء ضخیم ارتباطی تشکیل شده است که در حقیقت شبکه بهم بافته ای است از مویرگهای خونی و لنفی ، رشته ها وپایانه های عصبی وحسی ، کلاژن و فیبرهای پروتئینی الاستینی که وظیفه آنها نگهداری و حفظ رشته های عصبی می باشد.

فولیکول های مو ، مویرگهای خونی ، غده های چربی و عرق نیز در این لایه قرار دارند . وظیفه اصلی این لایه حفظ استحکام و ارتجاع پوست می باشد .
اپیدرم را به کمک شبکه وسیع وظریف مویرگهای خونی خود ، تغذیه می کند. برای شناخت فواید بخور گرم و سرد برای پوست بهتر است این لایه از پوست و عملکردهای آن را بهتر بشناسیم.

  • به کمک شبکه محکمی از کلاژن و رشته های پروتئینی الاستین، سبب استحکام بافت پوست می شود .
  • خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست را تامین می کند .
  • به عنوان یک منبع دخیره آب عمل می کند .
  • پوست را در مقابل آسیبهای مکانیکی محافظت می کند .
  • نقش مهمی به عنوان یک گیرنده حسی ویک تنظیم کننده داخلی بازی می کند .

هیپودرم :

هیپودرم ،سومین و آخرین لایه پوست ،پوست را به بافتهای ماهیچه ای متصل می نماید.

این لایه به دلیل فراوانی سلولهای چربی، خاصیت ارتجاعی بسیار داشته و به عنوان ضربه گیر (مثل عملکرد فنرها در اتومبیل ) عمل می کند . ضربه گیری این لایه ، نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری مویرگهای خونی و پایانه های عصبی دارد.

 

فواید بخور گرم و سرد

آنچه که در بخور دادن مورد توجه قرار می گیرد جبران عملکرد ذاتی لایه اول پوست در مرطوب نگه داشتن خود است. با شروع فصل پاییز و زمستان که هوا سرد و خشک می شود، بسیاری از افراد در جستجوی پیداکردن راهی برای مرطوب نگه داشتن پوستشان هستند. یکی از کارهای مفیدی که می توان انجام داد، استفاده از بخار آب برای مرطوب کردن لایه شاخی پوست است.

از فواید بخور گرم و سرد میتوان به این اشاره کرد که بخور آب برای لایه شاخی پوست مفید است البته به شرط اینکه پس از استفاده از بخور، پوست خود را با استفاده از یک کرم مرطوب کننده نرم کنید.

تبلیغات بی پایه باعث شکل گیری باورهای غلطی در استفاده از بخور شده است. بخور آب معمولی برای رفع خشکی پوست بسیار خوب است و شما را شاداب تر می کند، اما تصوراتی مبنی بر اینکه بخور بر منافذ باز پوست تاثیر می گذارد غلط است. بخور دادن تاثیری در بستن منافذ پوست ندارد.

 

فواید بخور گرم و سرد برای پوست بدن

چه زمانی از بخور برای بهبود پوست استفاده کنیم؟

اگر شما مشکل پوستی خاصی ندارید و لایه شاخی پوستتان سالم است و قادر است آب موجود در خود را حفظ کند با بهره گیری از بخار آب می توانید پوستتان را شاداب تر کنید و حتی اگر لایه شاخی پوست این فاکتور سلامت را نداشته باشد و مدام خشک و پوسته پوسته شود، در این حالت هم استفاده از بخور آب معمولی و کرم مرطوب کننده می تواند پوست را بهتر و شاداب تر نشان دهد.

این حالت در برخی از بیماری های ژنتیکی که به کاهش غدد چربی ساز و کاهش غدد تولید عرق منجر می شوند، دیده می شود. این افراد به دلیل بیماری ذاتی ای که دارند، پوستشان خاصیتی پیدا می کند که تمایل به پوسته پوسته شدن دارد که این حالت ناراحت کننده است و بخور می تواند برایشان مفید باشد.

از آنجا که استفاده از دستگاه های بخور سرد و بخور گرم در خانواده ها رایج شده است، لازم به توضیح است که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می شکند ولی مختصر دمای آن در حد 14 تا 20 درجه می تواند لطافت خاصی به پوستتان ببخشد.
توصیه می‌شود در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از بخور استفاده شود. زمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است، استفاده از بخور، کمک‌کننده است.

 

مزایا و معایب بخور سرد و گرم

از دستگاه‌های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می‌شود. اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌کنیم بهتر است گرم باشد، چون در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است.

بخور گرم برای کسانی بیشتر مورد استفاده است که دچار التهاب راه تنفسی فوقانی نیستند. امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آنها وجود دارد. این دستگاه ها معایبی هم دارند، مثلا مصرف انرژی برق در آنها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد.

 

فواید بخور گرم و سرد برای بدن
معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود.

بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند، مثل وقتی که کودکی دچار بیماری کروپ (خروسک) شده، می‌توان از بخار سرد استفاده کنند تا بیماری تشدید نشود.

زمان استفاده از دستگاه بخور سرد

از بخور سرد معمولاً در فصل تابستان استفاده می‌شود. این دستگاه‌های بخور کم‌صداتر از نوع گرم عمل می‌کنند و مصرف انرژی برق در آنها کمتر است. از آنجایی که بخار آنها سرد است خطر سوختگی (به‌ویژه برای خردسالان) ایجاد نمی‌کنند. از ویژگی های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری ها و ویروس ها (سرماخوردگی و…)، تامین رطوبت محیط بدون افزایش دما، كاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حساسیت نداشتن به نوسانات برق است.

این دستگاه ها معایبی نیز دارند؛ مثلاً آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌هاست و از آنجا که در بخور سرد قطرات آب در هوا پراکنده می‌شوند. این مواد زیان‌آور هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند. از طرف دیگر، از آنجایی که در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب، در هوا پراکنده می‌شوند بهتر است مخزن آنها با آب جوشیده سرد شده پر شود.

معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود. چون بخور سرد در فصول سرد سال برای افراد مطلوب نیست، بهتر است نوع ملایم آن به کار رود.

بخور گرم و سرد

تفاوت مکانیسم تولید بخور سرد و گرم

دستگاههای تولید بخور گرم معمولا از مکانیسم ایجاد خازن و تبخیر آب استقاده می کنند که در نتیجه این عمل دمای آب و بخار آن بالا می رود.

در صورتی که برای تولید بخور سرد از قطعاتی به نام پیزو الکتریک استفاده می گردد که ارتعاش بسیار بالایی را ایجاد می کنند و باعث تبخیر آب می شوند. در نتیجه دمای آب تغیری نمی کند. بخور ایجاد شده هم دمای آب داخل دستگاه است.

گروه پزشکی فدک گلچینی از بهترین دستگاههای بخور را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه بخور روی صفحه بخور کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *