مقالات

طریقه استفاده از گوشی پزشکی

طریقه استفاده از گوشی پزشکی

قبل از آشنایی با طریقه استفاده از گوشی پزشکی کمی با این وسیله مهم پزشکان بیشتر آشنا شویم. گوشی پزشکی یا stethoscope یک وسیله سمعی برای گوش دادن به صداهای داخلی بدن انسان یا حیوان است.

این وسیله معمولاً دارای یک تشدید کننده به شکل دیسک است که در مقابل سینه قرار می گیرد که به دو گوشی متصل می شود. این وسیله در بیشتر اوقات جهت شنیدن صداهای مربوط به قلب و ریه مورد استفاده قرار می گیرد.

هم چنین در پاره ای از اوقات برای گوش دادن به روده ها و جریان خون در رگ ها و شریان ها از گوشی پزشکی استفاده می شود. در برخی از انواع این دستگاه به یک فشار سنج مجهز شده و جهت اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از گوشی پزشکی
اجزای تشکیل دهنده گوشی پزشکی

آشنایی با طریقه استفاده از گوشی پزشکی مستلزم این است که با اجزای این وسیله بیشتر آشنا شویم:
یک گوشی پزشکی از سه بخش کلی تشکیل می‌شود.

1- قسمت مرتبط با گوش و سر (Headset)

2- قسمت مرتبط با قفسه سینه (Chest Piece)

3- میله اتصال سر و سینه

بخش مربوط به سر دارای یک نوک گوشی (Ear tip) است که در گوش قرار می گیرد و یک لوله گوش (Ear Tube) به آن متصل شده است. اجزای بخش مرتبط با سینه از یک دیافراگم (Tunable Diaphragm) و یک میله اتصال (Stem).

اجزای-گوشی-پزشکی
نحوه استفاده صحیح از گوشی های پزشکی

اگرچه طریقه استفاده از گوشی پزشکی به متخصصین آموزش داده شده، در اینجا نکاتی در ارتباط با استفاده صحیح از این وسیله ارائه میگردد:

 

1-انتخاب و تنظیم گوشی: بالا بودن کیفیت گوشی ها استفاده از آن ها را ساده تر خواهد کرد.

  • گوشی های تک لوله ای بهتر از انواع دو لوله ای هستند. چرا که تماس لوله ها در انواع دو لوله ای میتواند شنیدن صدای قلب را با مشکل مواجه سازد.
  • لوله های ضخیم، کوتاه و نسبتاً سفت بهترین ها هستند. مگر اینکه بخواهید گوشی را دور گردن خود استفاده کنید. در این حالت لوله بلندتر مناسب تر خواهد بود.
  • با ضربه زدن روی دیافراگم مطمئن شوید که لوله نشتی ندارد. همزمان با ضربه زدن از گوشی ها برای شنیدن صدا استفاده کنید. اگر صدایی نشنیدید ممکن است مشکل نشتی وجود داشته باشد.

2- تنظیم گوشی های استتوسکوپ

  • باید توجه کرد که دو لوله گوشی ها مستقیم در مقابل هم قرار گیرند و نوک گوشی ها به درستی در گوش قرار داده شوند. در غیر این صورت ممکن است قادر به شنیدن صدایی نباشید.
  • مطمئن شوید که نوک گوشی ها به طور کامل در گوش ها قرار گرفتند و ثابت شدند تا مانع از شنیدن هر گونه صدای از محیط اطراف شوند.
  • قطعه نوک گوشی قابل جایگزینی با قطعه با اندازه مناسب گوش شماست. چنانچه این قطعه به درستی در گوش قرار نگرفت میتوان با تهیه قطعه مناسب این مشکل را حل نمود.
  • در برخی از استتوسکوپ ها لوله های گوشی ها قابل تنظیم و حرکت هستند تا به بهترین شکل در گوش شما قرار گرفته و فیکس شوند.

3- تنش گوشی را در استوسکوپ خود چک کنید.

در ادامه مراحل طریقه استفاده از گوشی پزشکی مطمئن شوید که نوک گوشی به اندازه کافی به سر شما نزدیک شده و نه بیش از حد. چنانچه این قطعه زیادی شل یا سفت بود آن را دوباره و به درستی در گوش قرار دهید.

  • چنانچه گوشی زیادی شل باشد ممکن است نتوانید چیزی بشنوید. برای شدت دادن به تنش موجود، هدست را به گوشی ها فشار دهید.
  • چنانچه نوک گوشی ها زیادی سفت قرار گرفته باشند، ممکن است به گوش شما آسیب برسانند و استفاده از استتوسکوپ را برای شما دشوار سازد. برای کاهش تنش، هدست را به آرامی بکشید.

4- برای استتوسکوپ خود در انتخاب مناسب قطعه مربوط به سینه دقت کنید.

  • قطعات سینه متعددی برای استتوسکوپ ها وجود دارند. باید با توجه به احتیاجات خود قطعه مورد نظر را بررسی و انتخاب کنید. قطعات سینه دارای اندازه های متفاوتی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان هستند.

گروه پزشکی فدک گلچینی از بهترین گوشی های پزشکی را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف این گوشی ها روی صفحه گوشی پزشکی کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *