مقالات

فشارخون و انواع فشارسنج

انواع-فشارسنج

 

در دنیای امروز گرچه فشار خون مساله بسیار مهمی است اما اصلا ناشناخته نیست. تعداد زیادی از عزیزان من و شما به این موضوع مبتلا هستند و همین مساله داشتن دانش و آگاهی از فشار خون و استفاده از دستگاههای فشار سنج را در روزمره الزامی می سازد.

 

تعریف علمی فشار خون

– 1 فشار سیستولیک (ماکزیمم): فشاری است که در هنگام انقباض (سیستول) بطن ها در چرخه قلب به دیواره رگها اعمال میگردد که خون با قدرت به درون سرخرگها پمپ میشود.
2- فشار دیاستولیک (مینیمم):فشار خونی که در فاز استراحت چرخه قلب و هنگامی که قلب مجددا از خون پر می شود به دیواره عروق اعمال میگردد.
نکته:فشار سیستولی کمتر از 120 و فشار دیاستولی کمتر از 80 ایده آل محسوب میگردند.

 

فشار خون نرمال چه فشار خونی است؟

حد نرمال فشار خون ۱۲۰ (سیستولی) / ۹۰ (دیاستولی) میلیمتر جیوه تعیین شده است. فشارخون ۱۲۰ (سیستولی) / ۹۰ (دیاستولی) میلیمتر جیوه مطلوبترین حد فشار خون به شمار میرود.
میزان ۱۶۰تا۱۸۰(سیستولی) / ۱۰۰ تا ۱۱۰ (دیاستولی) میلیمترجیوه به عنوان فشار خون بالا شناخته شده اند. در صورتی که فشار سیستولی بیش از ۱۸۰ میلیمتر جیوه و دیاستولی بیش از ۱۱۰ میلیمتر جیوه باشد، فشار خون بسیار بالا تلقی میشود.
توصیه میشود که فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کرده و در مورد نتایج با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که به طور مکرر فشار سیستولی شما بیش از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار دیاستولی بیش از ۹۰ میلیمتر جیوه باشد باید به پزشک مراجعه کنید. فشار خون در صورتیکه برخی اوقات بالاتر از حد نرمال باشد مشکلی وجود نخواهد داشت، اما اگر این پدیده به طور مرتب تکرار شود حتماً با پزشک مشورت کنید.
نکته : فشار سیستولیک در افراد مسن ۱۴۰ میلی متر جیوه است.

فشار سیستولیک

وسایل اندازه گیری فشارخون

 

فشار سنج های دستی:

ابزار دستی اندازه‌گیری فشار خون، همان دستگاه فشارخونی است که عمدتا در مطب پزشکان با آنها مواجه شده‌اید. این ابزارها دارای یک کیسه باد هستند که توسط یک تلمبه بادی کوچک باد می‌شود. پزشک یا فردی که فشار‌خون شما را اندازه‌گیری می‌کند این کیسه را ابتدا به دور بازوی شما می‌بندد و آن‌قدر آن را باد می‌کند تا فشار آن از فشار شریان‌های شما بیشتر شده و بنابراین با فشار وارد کردن بر‌روی شریان‌ها آنها را ببندد.

گاهی اوقات برای اطمینان از بسته شدن شریان‌های بازوی بیمار از نبض بیمار استفاده می‌شود. اگر شریان‌های بازوی بیمار بسته شده باشند، دیگر نبضی در ناحیه مچ دست بیمار قابل لمس نخواهد بود. پس از کسب اطمینان از اینکه فشار‌ کاف از فشار شریان‌های بازوی بیمار بالاتر رفته است، پیچ تخلیه باد به آرامی باز می‌شود بدین‌ترتیب فشار‌ در درون کاف به تدریج پایین می‌آید. وقتی این فشار به حد فشار‌خون شریان‌ها رسید، حالا به تدریج شریان باز شده و جریان خون در آن برقرار می‌شود. این امر باعث می‌شود که در مچ دست بیمار هم نبض دوباره برقرار شود.

 

نحوه استفاده

پس شما می‌توانید حداکثر فشار‌خون بیمار (یعنی فشار سیستولیک بیمار) را از روی برقرار شدن نبض در مچ دست بیمار و مشاهده فشاری که عقربه دستگاه فشار‌سنج در این زمان به شما نشان می‌دهد، مشخص کنید. البته راه دیگری هم هست، معمولا پزشکان در زیر دستگاه فشار‌سنج یک گوشی پزشکی می‌گذارند. به محض اینکه فشار‌کاف به فشار خون سیستولیک فرد رسید، به علت برقراری جریان خون در شریان، صدای نبض از گوشی به گوش می‌رسد. شما در این زمان می‌توانید از روی عقربه فشار‌سنج، فشار‌کاف (که معادل فشار شریانی سیستولیک فرد است) را مشاهده ‌کنید.

پس از تعیین فشار سیستولیک، باز هم به تخلیه باد ‌کاف ادامه دهید. با گوش دادن به صداهای نبض و جریان ‌خون از طریق گوشی بالاخره فشار تا حدی پایین می‌آید که دیگر هیچ صدایی به گوش شما نمی‌رسد. در این زمان به عقربه دستگاه فشار‌سنج نگاه کنید و آن را ثبت کنید. این فشار همان فشار پایین یا دیاستولیک فرد است. بدین‌ترتیب شما از طریق سمع جریان خون از طریق گوشی دو فشار بدست میآورید که یکی فشار بالا یا سیستولی (زمان شروع صداهای جریان خون در شریان‌ها) و دیگری فشار پایین یا دیاستولی (زمان خاتمه صداها در گوشی) بود.

 

فشار سنجهای اتوماتیک

انواع مختلفی از این دستگاه‌ها وجود دارد:

برخی از آنها برروی بازوی فرد بسته می‌شوند، برخی روی مچ دست قرار می‌گیرند. و حتی برخی از آنها فشارخون فرد را از روی انگشت بیمار تعیین می‌کنند. به هر حال دستگاه‌های اخیر (آنهایی که روی انگشت بیمار قرار می‌گیرند) چندان قابل اعتماد نیستند و هنوز به کارگیری آنها توصیه نمی‌شود.

در ضمن با توجه به اینکه دستگاه‌های دیجیتالی و اتوماتیک در بعضی موارد از تنظیم خارج می‌شوند هر چند وقت یک‌بار باید آنها را کنترل کرد. به این منظور فشارخون فرد یک بار با همان ابزارهای دستی استاندارد (کاف و گوشی) اندازه‌گیری می‌شود و سپس بعد از گذشت چند دقیقه فشارخون از همان دست توسط دستگاه‌ اتوماتیک کنترل می‌شود.

در صورتی که بین نتایج تناقض وجود داشته باشد باید با شرکت تولید کننده تماس گرفته شود تا در جهت رفع اشکال دستگاه اقدامات لازم صورت گیرد. در مورد این دستگاه‌ها هم باید توجه داشت که اندازه کاف دستگاه بسیار با اهمیت است و نباید بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد. تنها تفاوت این است که به جای عقربه یا ستون جیوه، فشارخون توسط مونتیور دستگاه اعلام می‌شود. بهتر است پس از خرید این دستگاه‌ها یک بار نحوه استفاده از آنها را با پزشک خود مرور کنید.

تیم پزشکی فدک  در عرصه تامین توزیع و فروش انواع دستگاه فشارسنج شامل انواع فشار سنج دیجیتالی بازویی و فشارسنج دیجیتالی مچی و فشارسنج عقربه ای و فشارسنج جیوه ای مشغول به فعالیت است.

فشار سیستولیک خون

 

موارد مهم در مورد فشار سنج:

یکی از نکات مهم هنگام خرید دستگاه های فشار سنج راحتی استفاده از آن است. دستگاه دیجیتالی به نسبت دستگاه های دستی کاربری آسان تری دارند و افراد به تنهای و بدون نیاز به دانش خواصی می توانند از فشار سنج های دیجیتالی استفاده نمایند. در میان فشار سنج های دیجیتالی، استفاده از فشار سنج های مچی راحتر از فشار سنج های بازویی است.

ولی همواره توجه داسته باشید که فشار اندازه گیری شده از روی بازو دقیق تر از مچ است. و فشار سنج های دستی دقت بیشتر و خطای کمتری نسبت به فشار سنج های دیجیتالی دارند. اما فشار سنج های دیجیتالی راحتتر بوده و دارای ویژگی های خاصتری هستند.

 فشار سنج

 

بهترین دستگاه فشار سنج خانگی کدام است؟

ابتدا نیازهای خود را بررسی کنید.هر دستگاه ممکن است ویژگی ها و مشخصات مختلفی دارد که بر اساس میزان دقت و سهولت و استفاده و اندازه گیری های اضافه قابلیت همراهی با دیگر دستگاه ها و هزینه متفاوت باشد.

مواردی که هنگام انتخاب بهترین دستگاه فشارخون باید به آن دقت کرد شامل دقت اندازه گیری سایز مچ بند نوع دستگاه قیمت و سهولت استفاده و پشتیبانی خدمات پس از فروش باشد.

دقت دستگاه های فشارسنج دیجیتال با دقت بالاتری نسبت به دستگاه های آنالوگ عرضه می شود.

مزایای استفاده از فشار سنج دیجیتال

دقت بالا

سهولت د ر استفاده

ذخیره سازی اطلاعات

اتصال به تلفن همراه

گزارش دهی به کاربر

ثبت نتایج آسان

مناسب برای پایش طولانی مدت

 

نکاتی که قبل استفاده از  فشارسنج باید بدانید

5 دقیقه قبل از اندازه گرفتن فشار استراحت داشته باشید.

به مدت 30 دقیقه پیش از  اندازه گیری فشارخون از نوشیدن قهوه چای و مصرف سیگار پرهیز کنید.

در زمان فشار گرفتن ساکت بنشینید و از حرف زدن پرهیز کنید.

در حالت نشسته باشید و سعی کنید پاهایتان را کنار هم بر روی زمین بگذارید.

 

  1. فشارسنج دیجیتالی ALPK2
  2. فشار سنج دیجیتالی Frolic
  3. فشار سنج دیجیتالی ZenithMed
  4. فشار سنج دیجیتالیJumper
  5. فشار سنج دیجیتالیABN

 

گروه پزشکی فدک گلچینی از بهترین فشارسنجهای نوزاد و اطفال و بزرگسال و حیوانات خانگی را با گارانتی و خدمات پس از فروش به شما عرضه می کند. بهترین و دقیق ترین دستگاه فشار سنج را از تیم پزشکی فدک  بخواهید,برای مشاهده مدلهای مختلف دستگاه روی صفحه فشارسنج های خانگی و صفحه فشارسنج های تخصصی کلیک کنید.

برای مشاوره خرید فشارسنج دیجیتالی و فشارسنج حرفه ای با تیم پزشکی فدک تماس بگیرید.

فشارسنج پزشکی

فشارسنج خانگی

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *