مقالات

راه های مقابله با فشار خون بالا بدون دارو

مقابله با فشار خون بدون دارو

با تغییر در 10 عادت روزانه شما می توانید به مقابله با فشار خون بدون دارو بپردازید و ریسک امراض قلبی را کاهش دهید. اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید، ممکن است از مصرف طولانی مدت دارو برای پایین نگه داشتن فشار خون خود نگران باشید. نحوه زندگی شما و عادات روزانه شما نقش مهمی را در بالا بردن فشار شما به عهده دارد. اگر فشار خون خود را با زندگی سالم کنترل کنید، می¬توانید از نیاز به درمان دارویی پیش گیری کنید. در اینجا 10 تغییر در عادات روزانه ذکر می شود که می تواند به شما در مقابله با فشار خون بدون دارو کمک کند.

 

1- کاهش وزن و چربی های اطراف شکم و کمر:

بالا رفتن فشار خون، با بالا رفتن وزن شما در ارتباط است. اضافه وزن در افراد می تواند منجر به اختلال در تنفس در زمان خواب گردد که این امر ارتباط مستقیمی با افزایش فشار خون دارد. کاهش وزن یکی از مؤثرترین تغییراتی است که برای مقابله با فشار خون بدون دارو کمک میکند. تنها با کاهش 5/4 کیلوگرم می توان شاهد کاهش فشار خون بود. هم چنین اندازه دور کمر افراد در افزایش فشار خون مؤثر است. آقایان با دور کمر بیش از 102 سانتیمتر و خانم های با دور کمر بیش از 89 سانتیمتر در معرض فشار خون بالا قرار دارند. البته این اعداد بسته به افراد میتواند متفاوت باشد و پزشک شما می تواند رقم صحیح مربوط به شما را تشخیص دهد.

2- ورزش منظم داشتن روزانه نیم ساعت:

فعالیت فیزیکی منظم در طول هفته می تواند فشار خون شما را بین 4 تا 9 میلیمتر جیوه کاهش دهد. بهترین نوع ورزش ها برای کاهش فشار خون پیاده روی، آهسته دویدن، دوچرخه سواری، شنا و رقص هستند.

مقابله با فشار خون بدون دارو

3- رژیم غذایی سالم

مصرف غذاهای دارای غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب و کاهش استفاده از چربی های اشباع شده می تواند فشار خون را تا 14 میلیمتر جیوه کاهش دهد.
یادداشت کردن هر چیزی که میخورید و زمان و علت مصرف آن میتواند راهنمای بسیار خوبی برای فهمیدن عادات غذایی شما و اصلاح آن باشد.
هوشمندانه خرید کنید: زمان خرید مواد غذایی برچسب ها را به دقت مطالعه کنید و برای سلامت رژیم غذایی خود آن ها را به یاد داشته باشید.

مقابله با فشار خون بدون دارو بدون رژیم غذایی سالم ممکن نیست!

4- کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی

حتی کاهش بسیار کم مصرف سدیم در رژیم غذایی می تواند فشار خون را بین 2 تا 8 میلیمتر جیوه کاهش دهد. تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. با این حال کاهش مصرف سدیم عامل مؤثری در کاهش فشار خون است.

5- محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی

6- ترک مصرف سیگار

کشیدن سیگار فشار خون را تا مدتی بعد از پایان آن بالا می برد. ترک سیگار میتواند در بازگرداندن فشار خون افراد به حالت نرمال مؤثر باشد.

مقابله با فشار خون

7- کاهش مصرف کافئین

از دیگر راه های مقابله با فشار خون بدون دارو ترک کافئین است. اثر کافئین بر فشار خون هنوز مورد بحث است. کافئین می تواند فشار خون را در افرادی که به ندرت استفاده می کنند تا 10 میلیمتر جیوه افزایش دهد، اما بر مصرف کنندگان دائمی قهوه (کافئین) اثر چندانی ندارد.

برای مشاهده اثر کافئین بر فشار خون خود می توانید فشار خون خود را 30 دقیقه پس از مصرف نوشیدنی کافئین دار اندازه بگیرید. اگر فشار خون شما بین 5 تا 10 میلیمتر جیوه افزایش داشته باشد ممکن است در دسته افرادی قرار بگیرید که کافئین منجر به بالا رفتن فشار خونشان می شود.

مقابله با فشار خون بالا بدون دارو

8- کاهش استرس

استرس مزمن یکی از مهم ترین عوامل بالا برنده فشار خون است. هم چنین استرس های گاه به گاه نیز می تواند با واکنش هایی چون مصرف غذای ناسالم، نوشیدنی الکلی یا کشیدن سیگار از سوی شما، منجر به افزایش فشار خون گردد. تمرکز بر عواملی که منجر به ایجاد استرس در شما می شوند میتواند به شما در کاهش آن ها و در نتیجه کاهش استرس و فشار خون کمک کند. به این منظور تلاش کنید:

  • انتظارات خود را کاهش دهید.
  • در مورد مسائلی که در اختیار شما نیستند فکر کنید و تصمیمی برای حل آن ها بگیرید، مثلا با مدیر خود در ارتباط با مشکاتتان در محیط کار صحبت کنید.
  • محرک های اضطراب خود را بشناسید. به عنوان مثال زمان کمتری را با افرادی که شما را آزار می دهند بگذرانید و یا از رانندگی در ترافیک پرهیز کنید.
  • زمانی را برای ریلکس کردن و انجام اموری که از آن ها لذت می برید اختصاص دهید.
  • قدردانی کردن را تمرین کنید. قدردانی از دیگران می تواند به شما در کاهش افکار استرس زا کمک کند.

9- فشار خون خود را در خانه کنترل کنید و به طور منظم جهت چکاپ نزد پزشک خود بروید.

10- حمایت شدن

خانواده یا دوستانی که حامی شما باشند میتوانند به شما در ارتقای سلامتتان کمک کنند. آن ها می توانند به شما کمک کنند که مراقب خود باشید، شما را تا مطب پزشک، یا در انجام ورزش روزانه و اموری که به کاهش فشار خونتان کمک می کند همراهی کنند. مقاله بالا را برای دوستانتان جهت مقابله با فشار خون بدون دارو ارسال کنید.

همچنین پیشنهاد می کنیم دو مقاله زیر را در موضوع کتترل فشارخون مطالعه کنید:

فشار خون پایین، علائم و عوارض آن

پیشگیری از ابتلا به فشار خون

گروه پزشکی فدک گلچینی از بهترین فشارسنجها را به شما عرضه می کند. برای مشاهده مدلهای مختلف فشار سنج روی صفحه فشارسنج ها کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت با شماره تلفنهای   7-66970536 ، 66973629   تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *