مقالات

دلایل تب بالا و اندازه گیری آن با تب سنج

دلایل-تب-بالا

از کجا بفهمیم تب داریم؟

در صورتی که احساس داغ بودن بدن با علائم دیگری همچون احساس ضعف. سنگینی سر و چشم ها، دردهای عضلانی، سرخی پوست. بی میلی به غذا و عرق و لرز همراه باشد نشان دهنده تب در بدن فرد مبتلا می باشد. حال تب چییست و دلایل تب بالا کدام است؟ با مجله پزشکی فدک همراه باشید!

 

دلایل تب بالا و اندازه گیری آن با تب سنج

 

تب چیست؟

تب ناشی از واکنش ایمنی بدن نسبت به عوامل مهاجم خارجی می باشد.  عوامل متعددی ممکن است منجر به بروز تب شوند.

از جمله دلایل تب بالا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بیماری های شایع ویروسی همچون آنفلوانزا و سایر بیماری های عفونی.
  • مسمومیت های ناشی از تماس با حیوانات و حشرات ناقل بیماری.
  • مصرف مواد غذایی آلوده.
  • واکنش به داروها و واکسن ها.

میکروب ها و عوامل مهاجم در دمای بالا به شدت آسیب پذیر می باشند. از دلایل تب بالا ، سیستم ایمنی بدن با افزایش درجه حرارت به مبارزه با عوامل مذکور می پردازد.

 

تب سنج دیجیتال و سنجش تب بالا

به منظور اندازه گیری تب فرد بیمار می توان با استفاده از درجه تب دیجیتال، درجه حرارت فرد مبتلا را اندازه گیری نمود.

درجه تب به صورت های مختلفی موجود است. درجه تب مخصوص گوش را کافی است پس از ضد عفونی داخل گوش فرد مبتلا قرار داد. تا درجه حرارت بدن وی مشخص گردد.

درجه تب فرولیک مناسب اطفال

طریقه استفاده از تب سنج دیجیتال

برای استفاده از درجه تب دیجیتال می توان آن را زیر زبان و یا زیر بغل شخص قرار داد. برای استفاده از درجه تب در زیر زبان ابتدا لازم است این دستگاه را با آب سرد و صابون و یا الکل ضدعفونی نمود. بدین منظور می بایست فرد از مصرف نوشیدنی های گرم و سرد تا 30 دقیقه پیش از اندازه گیری پرهیز نماید.

در هنگام اندازه گیری و قرار دادن دستگاه زیر زبان وی، می بایست دهان بسته باقی بماند تا درجه حرارت به درستی اندازه گیری شود. این روش برای کودکان زیر 4 سال به علت امکان بی قراری و آسیب دیدن مناسب نمی باشد. روش دیگر استفاده از درجه تب دیجیتال قرار دادن آن در زیر بغل است. اندازه گیری با این روش دقیق نبوده و به طور معمول درجه حرارت 1 درجه کمتر نشان داده می شود.
لازم به ذکر است برای اندازه گیری با استفاده از این دستگاه می بایست حدود یک دقیقه شکیبایی نمود. تا درجه حرارت به درستی و دقت اندازه گیری شود. دلایل تب بالا خود را پس از سنجش تب از پزشک خود جویا شوید.

ترمومتر های دیجیتال

 

درجه حرارت معمول بدن

درجه حرارت معمول بدن انسان بین 36/5 تا 37/5 درجه سانتیگراد متغیر است. بنابراین درجه حرارت بالاتر از این محدوده در صورتی که با یک یا چند نشانه دیگر همراه باشد نشان دهنده بروز تب در فرد مورد نظر خواهد بود و باید بدنبال دلایل تب بالا خود رفت.

در صورتی که درجه حرارت شخص مورد بررسی نزدیک به 40 درجه سانتیگراد باشد می بایست سریعا وی را به بیمارستان انتقال داد.  تب با درجه حرارت بالا ممکن است با تشنج، توهم و گیجی همراه باشد. و در صورتی که به موفع به پزشک مراجعه نشود ممکن است به تبعات جبران ناپذیری منجر شود. همچنین در صورت بروز لکه هایی بر روی پوست،  تشنج و در مواردی که فرد به تازگی واکسن دریافت کرده باشد. و نیز در مورد کودکان زیر 3 ماه مراجعه به پزشک می بایست فورا انجام پذیرد.

به منظور پایین آوردن تب و مبارزه با مهاجمان، مصرف بیشتر مایعات، استراحت کافی و حمام با آب ولرم توصیه می شود.

گروه پزشکی فدک ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، مجموعه ای از درجه تب های دیجیتال را فراهم آورده است. که با مراجعه به صفحه درجه تب دیجیتال می توانید اطلاعات تکمیلی را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *