مقالات

فتق دیسک گردن چه علایمی دارد و راه درمانش چیست؟

دلایل-فتق-دیسک-گردن

دیسک گردن یا هرنیت دیسک گردنی ، نوعی اختلال در ستون فقرات گردن است که در آن بافت نرم داخل دیسک، فشار سنگینی را تحمل نمی‌کند. این بیماری می‌تواند منجر به درد گردن، شانه، بازو و حتی دست شود.

گردن بخشی از ستون فقرات است که این ناحیه سرویکال در ناحیه گردن از هفت استخوان (مهره های ‏C۱ -C۷‎‏) تشکیل شده است که با ‏دیسک بین مهره‌ای از یکدیگر جدا شده‌اند.

این دیسک‌ها موجب حرکت آزادانه ستون فقرات می‌شوند و در طول انجام فعالیت‌های حرکتی بعنوان ‏یک کمک فنر عمل خواهد کرد.

 

فتق دیسک گردن چه زمانی اتفاق می افتد؟

فتق دیسک گردن زمانی اتفاق می افتد که هسته داخلی دیسک از پوشش بیرونی بیرون زده است. 6 دیسک بین مهره ای در ستون فقرات گردنی وجود دارد. هر دیسک گردن بین مهره‌های مجاور (یکی در بالا و دیگری در پایین) قرار دارد تا بدن مهره‌ها را تحت فشار قرار دهد و به توزیع بار از گردن و سر کمک کند.

یک دیسک دارای 2 جزء اصلی است:

آنولوس فیبروزوس این لایه بیرونی محکم از الیاف کلاژن متحدالمرکز ساخته شده است که دیسک گردن را به اندازه کافی قوی می کند تا از لایه داخلی نرم آن محافظت کند. حلقه فیبروزوس به تحمل بارهای سنگین ستون فقرات و جذب ضربه ها کمک می کند.
هسته پالپوزوس  این فضای داخلی ژل مانند یک شبکه شل از الیاف است که در ژل موکوپروتئینی معلق و در داخل حلقه فیبروزوس محافظت می شود. هسته پالپوس بالشتک و انعطاف بیشتری برای حرکات فراهم می کند.

اگر لایه خارجی که دیسک آن را احاطه کرده دچار پارگی شود، مرکز ژله ای آن از طریق شکاف خارج شده و فتق دیسک به وجود خواهد آمد.

 

بسیاری از عوامل مانند افزایش سن، باعث می‌شوند تا دیسک‌های موجود در ستون فقرات انعطاف پذیری و کشش خود را از دست دهند.

رباط‌هایی که اطراف دیسک‌ها هستند، شکننده‌اند و به آسانی دچار پارگی می‌شوند.

 

دیسک گردن

 

فتق دیسک گردن می تواند انواع مختلفی از دردها را ایجاد کند یا اصلاً علائمی نداشته باشد. درد می تواند از درد در گردن، بازو و یا دست تا درد الکتریکی مانند که به همان نواحی منتشر می شود، متغیر باشد.
گاهی اوقات بی حسی یا ضعف بازو یا دست نیز ممکن است وجود داشته باشد. در حالی که فتق دیسک گردن ممکن است از نوعی تروما یا آسیب گردن منشاء بگیرد، علائم معمولاً خود به خود شروع می شوند.

درد بازو و فتق دیسک گردن

درد فتق دیسک گردن و علائم مربوط به آن معمولا در یک بازو یا دست دیگر احساس می شود. بسته به اینکه کدام دیسک دچار فتق شده است و کدام ریشه عصبی گیر کرده یا ملتهب شده است، علائم می تواند متفاوت باشد.
درد گردن ویا بازو ناشی از فتق دیسک گردن ممکن است کوتاه مدت باشد و فقط چند روز طول بکشد یا مزمن شود و ماه ها یا بیشتر طول بکشد.
معمولاً درد می آید و می رود، یا در طول فعالیت های خاص شعله ور می شود.
وقتی درد گردن ویا بازو ناشی از فتق دیسک گردن باشد، علائم معمولاً در عرض 4 تا 6 ماه کاملاً برطرف می شوند، حتی اگر خود دیسک ممکن است بهبود نیابد.

روش های درمان دیسک گردن

اکثر موارد درد فتق دیسک گردن را می توان با درمان های غیرجراحی مانند داروهای ضد درد بدون نسخه، فیزیوتراپی برای تقویت و کشش گردن، بسته های یخ یا گرما ویا اصلاح فعالیت ها برای جلوگیری از حرکات دردناک تا زمانی که درد فروکش کرده است.
گاهی اوقات، ممکن است برای کمک به کاهش درد و بهبود توانبخشی، به استروئیدهای خوراکی یا تزریق اپیدورال یا انتخابی ریشه عصبی با استفاده از هدایت اشعه ایکس و کنتراست است درمان کرد.

چه موقع دیسک گردن خطرساز میشود؟

به ندرت، علائم و نشانه‌های فتق دیسک گردن ممکن است به‌تدریج بدتر شوند، ممکن است در نهایت تثبیت شوند  یا خود به خود برطرف شوند. اگر ریشه عصب گردنی در حالت فشرده یا ملتهب باقی بماند، ممکن است گزگز، بی حسی و یا ضعف در بازو پیشرفت کند.

به طور مشابه، اگر طناب نخاعی توسط فتق دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود، ممکن است مشکلاتی در راه رفتن، هماهنگی و یا کاهش کنترل مثانه یا روده وجود داشته باشد. این نوع نقایص عصبی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند تا از بدتر شدن یا دائمی شدن آنها جلوگیری شود.

 

در صورت رخداد موارد زیر، باید با یک جراح مغز و اعصاب برای درد گردن مشورت کنید:

 

 • ‏درد گردن بعد از جراحت یا ضربه به سر رخ دهد.
 • تب و یا سردرد همراه با درد گردن وجود داشته باشد
 • حس سوزن سوزن شدن در دست ها یا بازوها، بی حسی یا ضعف وجود داشته باشد.
 • علائم درد گردن همراه با ضعف پا و یا از دست دادن هماهنگی در دست‌ها و پاها باشد.
 • درد گردن و یا شانه پس از چهار هفته یا کمتر بهبود نیابد و ضعف گسترده‌تر شود.

‏سن، آسیب، حالت نامناسب قامت و بیماری‌هایی مانند آرتروز می‌تواند موجب زوال استخوان‌ها و مفاصل ستون فقرات گردن شود ‏و باعث فتق دیسک گردن شود.

چگونگی تشخیص دیسک گردن

پس از یک شرح حال کامل و معاینه عصبی، متخصص درد می‌تواند درد شما را تا سطح خاصی در ستون فقرات ردیابی کند. پزشک شما به دنبال ضعف، تغییر در رفلکس‌ها و از دست دادن احساس در پوست گردن، و انگشتان شما خواهد بود. از تست‌های تصویربرداری برای تایید یافته‌های امتحان استفاده خواهد شد.

 

آزمایشات برای درد گردن

اشعه ایکس

تصویربرداری اولیه برای ارزیابی نواحی استخوانی ستون فقرات شما.

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

از یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصویری دقیق از ستون فقرات شما از جمله نخاع و ریشه‌های عصبی استفاده می‌کند.

 

توموگرافی کامپیوتری (CT)

اشعه ایکس از زوایای مختلف تصاویر مقطعی (برشی) از ستون فقرات شما ایجاد می‌کند.

 

سی تی میلوگرام

یک آزمایش پیشرفته که در آن پزشک در طی سی تی اسکن رنگ را به مایع نخاعی شما تزریق می‌کند. نشان می‌دهد که در آن فشار روی نخاع یا اعصاب وجود دارد.

 

تست‌های عصبی

الکترومایوگرام و مطالعات هدایت عصبی میزان حرکت سیگنال‌های الکتریکی در طول اعصاب را اندازه‌گیری می‌کنند تا آسیب را پیدا کنند.

 

فتق دیسک گردن

 

عمل جراحی دیسک گردن چگونه است ؟

چندین روش مختلف جراحی وجود دارند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند که انتخاب از بین آن روش‌ها بر اساس شدت بیماری متغیر ‏است.

بی ثباتی ستون فقرات در درصد کمی از بیماران ممکن است نیازمند انجام عمل فیوژن (هم جوشی) ستون فقرات باشد، این تصمیم عموماً ‏قبل از عمل اتخاذ می شود.

فیوژن ستون فقرات نوعی جراحی است که اتصال محکمی بین دو یا چند مهره ایجاد می کند.

ابزارهای مختلفی ‏‏(مانند پیچ و یا صفحه) ممکن است به منظور افزایش هم جوشی و تقویت مناطق بی ثبات ستون فقرات گردنی مورد استفاده قرار گیرند.

این ‏روش ممکن است به تقویت و تثبیت ستون فقرات کمک کرده و در نتیجه باعث کاهش درد شدید و مزمن گردن شود.

شما ممکن است در شرایط زیر متقاضی عمل جراحی فتق دیسک گردن باشید:

 • درمان احتیاطی کمکی نکند.
 • علائم عصبی پیشرونده را در بازو و یا پاهایتان تجربه نمایید.
 • در حفظ تعادل یا راه رفتن با مشکل مواجه شوید.
 • در صورت جراحی احتمالاً وضعیت بهتری داشته باشید.‏

 

آماده شدن برای جراحی

از جراح خود بخواهید که به شما بگوید قبل از جراحی دیسک گردن چه کاری باید انجام دهید.

در زیر لیستی از چند کار که ممکن است از شما خواسته شود انجام دهید را مطالعه نمایید :

 • در مورد هر دارویی که در خانه مصرف می کنید از جمله مکمل های گیاهی و داروهای بدون نسخه به جراح خود بگویید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که مصرف آسپرین یا سایر داروها که خونریزی را افزایش می دهند ، متوقف کنید.
 • اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه واکنش به بیهوشی عمومی را دارید ، به جراح خود بگویید.
 • قبل از جراحی احتمالاً به شما دستورالعمل داده می شود که چه موقع از خوردن و آشامیدن جلوگیری کنید.
 • از جراح خود بپرسید که آیا شما باید روزانه داروها را با آب مصرف کنید.

 

دیسککتومی قدامی گردن

این عمل جراحی بر روی گردن انجام می شود و برای از بین بردن فشار در یک یا چند ریشه عصبی یا در طناب نخاعی مورد استفاده قرار می ‏گیرد. دسترسی به ستون فقرات گردنی از طریق برش کوچکی در قدام (جلو) گردن شما امکان پذیر می شود.

اگر قرار است فقط یک دیسک گردن ‏برداشته شود، به طور معمول برش افقی کوچکی در چین پوست ایجاد می شود. در صورت گسترده تر بودن جراحی، ممکن است به برش مورب ‏و طولانی تری نیاز باشد.

پس از این که بافت های نرم گردن از هم جدا شدند، دیسک بین مهره ای و زایده استخوانی برداشته می شوند ‏‏(دیسککتومی). فضای باقی مانده بین مهره ها ممکن است باز مانده و از طریق فیوژن ستون فقرات با یک قطعه کوچک استخوان و یا یک ‏دستگاه پر شود.

بعد از مدتی، مهره ها ممکن است به هم جوش خورده و یکی شوند.

 

کورپکتومی قدامی گردن

این نوع از جراحی که با دیسککتومی قدامی گردن انجام می گیرد و برای برطرف کردن تنگی چند سطحی گردن به علت فشردگی ستون فقرات که به علت زایده استخوانی ایجاد شده است، انجام می گیرد.

این روش جراحی به این صورت انجام می شود که بخشی از جسم مهره برداشته می شود و فشار بر روی طناب نخاعی کاهش می یابد. در این حالت ۱ یا چند مهره از دیسک مجاور برداشته خواهد شد. فضای بین مهره ها توسط فیوژن ستون فقرات توسط قطعه ای کوچک استخوان و یا دستگاه پر می شود.

 

میکرودیسککتومی خلفی

این روش از طریق یک برش عمودی در خلف (پشت) گردن، عموماً در وسط، انجام می شود. این روش ممکن است برای فتق بزرگ دیسک گردن ‏نرم که در کناره ی طناب نخاعی قرار دارد در نظر گرفته شود.

در این روش با استفاده از یک دریل (‏Burr‏) سرعت بالا، بخشی از ‏مفصل فاست برداشته می شود و ریشه های عصبی زیر مفصل فاست نمایان می شوند. ریشه های عصبی باید به آرامی کنار روند تا فتق ‏دیسک از میان برداشته شود.

 

لامینکتومی خلفی گردن

در این روش یک برش کوچک در وسط گردن برای خارج کردن استخوان لامینا ایجاد می شود (قسمت پشتی قوس مهره‌ای). خارج کردن ‏بخش‌هایی از استخوان به منظور کاهش فشار حاصل از لیگامنت ضخیم شده، تشکیل زائده یا اسپور استخوانی یا مواد دیسکی به طناب ‏نخاعی و یا ریشه های عصبی انجام می شود.

فورامن ، مجرایی در مهره ها که از طریق آن، ریشه های عصبی نخاعی عبور می کنند نیز ممکن ‏است گشاد شود تا امکان عبور اعصاب از طریق آن فراهم شود.

 

دیسک گردن : چه علائمی دارد و راه های درمانی آن چیست ؟

خطرات و عواقب جراحی دیسک گردن

اگر چه عوارض حاصل مانند هر عمل جراحی دیگر نسبتا نادر است اما خطرات زیر ممکن است با جراحی دیسک گردن و ستون فقرات گردنی مرتبط باشند:

 • عفونت
 • خونریزی بیش از حد که ممکن است مستلزم انتقال خون باشد.
 • ‏واکنش های جانبی به بیهوشی
 • درد مزمن گردن یا بازو
 • بهبود ناقص علائم
  آسیب به اعصاب و ریشه های عصبی
 • آسیب به طناب نخاعی (احتمال ۱ در ۱۰۰۰۰)، که منجر به فلج می شود.
 • بی ثباتی ستون فقرات
 • آسیب به مری، نای و یا تارهای صوتی
 • صدمه به شریان های کاروتید و یا مهره ای، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.
 • ‏عدم بهبود فیوژن
 • شکستگی و یا خرابی ابزار استفاده شده
 • بلع مداوم و یا اختلال در گفتار
 • نشت مایع نخاعی مغزی‏

 

نتایج جراحی

نتایج حاصل از دیسککتومی گردنی تقریباً ۹۵٪ احتمال تسکین درد را نشان داده است. بی حسی به طور کلی بهبود می‌یابد. ضعف در بازوی تحت تأثیر ممکن است برای بهبودی کامل نیاز به برخی از فیزیوتراپی ها داشته باشد.

بهبود و قدرت در بازو با گذشت زمان انتظار می رود. پس از سه تا چهار ماه از عمل جراحی ، بیمار می تواند فعالیت های کاملاً محدود را از سر بگیرد. اکثر افراد پس از جراحی تفاوتی در حرکت گردن خود مشاهده نمی کنند.

 

بعد از جراحی

پزشک دستور العمل‌های خاص بعد از جراحی را به شما خواهد داد، عموما داروی مسکن تجویز می شود.

فرد می‏تواند فعالیت های عادی زندگی خود مانند بازگشت به کار، رانندگی و ورزش را نظر پزشک انجام دهد. بیماران می توانند بعد از عمل جراحی فیزیوتراپی را تحت نظر فیزیوتراپ انجام دهند.
بهبودی و توانبخشی در خانه ممکن است برای هر فرد کمی متفاوت باشد؛ اما به طور کلی ، آنچه انتظار می رود شامل موارد زیر است:

 

کارهای لازم بعد جراحی دیسک گردن

 • ممکن است لازم باشد که از یک گردنبند طبی استفاده کنید.
 • شما قادر خواهید بود رژیم غذایی عادی خود را داشته باشید.
 • برای برداشتن بخیه لازم است به جراح خود مراجعه نمایید.
 • ممکن است بعد از چند هفته فیزیوتراپی را شروع کنید.
 • باید بتوانید ۴ تا ۶ هفته به فعالیت های کامل خود برگردید.
 • زیاد در یک موقعیت ثابت نمانید. برای حرکت و تغییر موقعیت ، کمی استراحت کنید.
 • هنگام حضور در اتومبیل از کمربند ایمنی و مهار شانه استفاده کنید.
 • با بالشی زیر سر و گردن بخوابید که گردن شما را صاف نگه دارد.
 • دستورالعمل های پزشک خود را برای ورزش های کششی آرام گردن دنبال کنید.

 

در صورت بروز هر یک از مشکلات باید با جراح تماس بگیرید:

 • تب
 • سردرد
 • خونریزی ، قرمزی ، تورم یا ترشح از محل برش
 • دردی که به داروی مسکن پاسخ نمی دهد.
 • بی حسی یا ضعف
 • مشکل در بلعیدن
 • تغییر صدا یا گرفتگی صدا
 • مشکل تنفس

جراح شما ممکن است دستورالعمل های دیگری در مورد آنچه باید بعد از عمل انجام دهید، به شما ارائه دهد.

 

نتایج بلند مدت

چشم انداز طولانی مدت برای بیمارانی که تحت عمل دیسک گردن قرار گرفته اند، بسیار عالی است. بیماران می توانند فعالیت کامل خود را از سر بگیرند، حتی در برخی موارد می توانند به سراغ ورزش هایی که سابقا انجام می دادند، بروند.

البته بعد از این که جراحشان این اجازه را به آن ها داد. حتی برای آن دسته از بیمارانی که با مشاغل سنگین کار مانند ساخت و ساز درگیر هستند ، انتظار این است که این بیماران بدون محدودیت به کار خود برگردانده شوند.

 

راه‌های پیشگیری از گردن درد

راه های زیادی برای جلوگیری از گردن درد وجود دارد. بعضی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

بالشت خود را عوض کنید.

دیسک گردن

به طور کلی، بهتر است از بالشتی استفاده کنید که ستون فقرات گردن شما را صاف نگه می دارد. بالشت‌ها با ابعاد و اشکال متفاوتی در بازار موجود می‌باشند و شما می‌توانید بر حسب عادات خواب و نوع گردن دردتان هر کدام که مناسب‌تر است را خریداری کنید.

برای مثال:

برخی از افراد عادت به طاق باز خوابیدن دارند؛ در حالی که ترجیح می‌دهند از یک بالشت نسبتا صاف یا از یک بالشت ارتوپدی که دارای فرورفتگی نیز می‌باشد، استفاده کرده تا درد گردنشان کاهش یابد.

بعضی دیگر به هنگام دراز کشیدن به پهلو، از بالشت برای حمایت از گردنشان استفاده می‌کنند و برخی ترجیح می دهند روی یک صندلی یا یک تخت قابل تنظیم بنشینند تا قسمت بالایی بدنشان شیب‌دار باشد. در این حالت درازکش می‌توانند از یک بالش کوچک یا نسبتا صاف استفاده کنند.

اگر مانند اکثر مردم هستید و در طول شب به طور مکرر پوزیشن خواب خود را تغییر می دهید، باید حتما تعدادی بالشت در اطراف خود و نیز زیر گردن گذاشته تا درد گردنی شما کاهش یابد.

بهترین بالشت برای خواب

همانطور که قبل‌تر هم اشاره شد، نوع بالشتی که باید انتخاب کنید، ارتباط مستقیمی با نحوه خوابیدنتان دارد. برای کسانی که گردن درد دارند، خوابیدن به پشت یا پهلو، در صورت امکان، بیشتر از سایر پوزیشن‌ها توصیه می‌شود.

هنگام خوابیدن به پشت

به هنگام خوابیدن به پشت، بهتر است از یک بالشت با ارتفاع نسبتا کم استفاده کنید. به منظور حمایت اضافه تر از گردن، می‌توانید یک حوله کوچک رول شده را زیر گردن قرار دهید. البته برخی از انواع بالشت‌ها نیز هستند که این حمایت اضافه از گردن را فراهم می‌کنند.

دقت کنید که اگر یک بالشت اضافه‌تر زیر شانه‌‎ها قرار دهید، سرتان بیشتر روی بالش قرار گرفته، بنابراین گردن خم نمی‌شود. این وضعیت برای افرادی که گردن درد دارند، بسیار مفید می‌باشد.

همچنین به هنگام خوابیدن به پشت، بهتر است یک بالشت زیر زانوها قرار دهید تا فشار روی کمر نیز به حداقل برسد.

هنگام خوابیدن به پهلو

توصیه می‌شود که در این حالت از بالشت بلندتر استفاده کنید، تا گردن و سر به صورت هم راستا با شانه‌ها قرار گرفته و هیچ فشاری به گردن وارد نشود. همچنین اگر احساس نیاز کردید، می‌توانید یک حوله رول شده زیر گردنتان برای حمایت بیشتر، قرار دهید. راهکار دیگر این است که یک بالشت بین زانوها برای حمایت بیشتر از ستون فقرات بگذارید.

هنگام خوابیدن روی شکم

خوابیدن در این وضعیت توصیه نمی‌شود زیرا قوس کمر را بیشتر کرده و فشار زیادی به گردن می‌آورد. اگر در پوزیشنی غیر از خوابیدن روی شکم، خوابتان نمی‌برد، از یک بالشت تخت برای سر استفاده کنید یا اصلاً بالشتی زیر سر قرار ندهید. گزینه دیگر این است که بالشت خود را زیر پیشانی قرار دهید تا بینی از روی تشک برداشته شود و سر و گردن در وضعیت صاف تری باقی بمانند.

هنگام نشستن

بالش‌های مخصوص و نعل اسبی شکلی که به آن‌ها بالشت پشت گردني نیز گفته می‌شود.

در بازار موجود بوده که می‌توانند به منظور جلوگیری از کشیده شدن گردن به هنگام خوابیدن در حالت نشسته، خریداری و استفاده شوند.

این بالشت‌های کوچک، گردن را به هنگام خواب حمایت می‌کنند تا سر خیلی به این طرف و آن طرف نیافتد.

باید هنگام خرید این بالشت‌ها دقت کنید که باید به اندازه‌ای کوچک باشد که سر روی شانه‌ها قرار گرفته و به سمت جلو هل داده نشود.

بسیاری از افراد هنگام خواب وضعیت خود را تغییر می دهند. بالشت‌هایی نیز برای این افراد وجود دارند که هم برای خوابیدن به پهلو و هم برای خوابیدن به پشت طراحی شده‌اند.

اگر می‌توانید به پشت یا طاق بازبخوابید.

به طور کلی، طاق باز خوابیدن، بهترین حالت برای استراحت کامل ستون فقرات می‌باشد. برخی از افرادی که از درد گردن رنج می‌برند، می‌توانند به پشت خوابیده و ۲ بالشت زیر هر دو بازویشان قرار دهند تا حمایت بیشتری از گردنشان به عمل آید.

اگر ترجیح می‌دهید به پهلو بخوابید، از بالشت خیلی بلند استفاده نکنید، معمولاً ارتفاعی حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر مناسب می‌باشد. این ارتفاع معمولاً باید از چرخش یا خم شدن غیرطبیعی سر و گردن به هر طرف جلوگیری کند.

مانیتور کامپیوتر شما باید هم سطح با چشمانتان باشد.

جلوی کامپیوتر خود بنشینید و چشمان خود را ببندید. وقتی چشمانتان را باز می‌کنید، نگاه شما باید به طور مستقیم به یک سوم بالای صفحه رایانه بیافتد. ولی اگرمجبور شدید به پایین نگاه کنید تا صفحه را به خوبی ببينيد، باید مانیتور خود را بالاتر ببرید.

لپ‌تاپ‌ها اغلب از شما می‌خواهند که برای دیدن صفحه، سر خود را به سمت پایین بچرخانید، بنابراین اگر بتوانید از مانیتور کامپیوتر برای انجام پروژه‌های خود استفاده کنید، برای سلامت ستون فقراتتان بسیار بهتر می‌باشد.

همچنین اگر شغلتان به گونه‌ای است که باید طولانی مدت پشت کامپیوتر یا لپتاپ بنشینید، بهتر است هر ۱ ساعت یکبار از جای خود برخواسته و کمی تحرک داشته باشید.

از خم کردن گردن هنگام استفاده از تلفن همراه خودداری کنید.

خم کردن بیش از اندازه سر به پایین به هنگام استفاده از تلفن همراه، به مرور زمان فشار زیادی بر گردن شما وارد می‌کند.

با گذشت زمان، این فشار روی مفاصل، رباط‌ها و دیسک‌های گردن می‌تواند منجر به آسیب گردن شما شود. به منظور جلوگیری از آسیب به گردن،  تلفن همراه خود را تا سطح چشم بالا آورده و سپس از آن استفاده کنید.

استفاده از هدفون

اگر زمان زیادی را با تلفن می گذرانید، مطمئن شوید که سر خود را به هنگام صحبت کردن با موبایل، به پهلو خم نکنید یا گوشی را روی گردن خود قرار ندهید. برای جلوگیری از این کار بهتر است از هندزفری، ایرپاد یا هدفون استفاده کنید.

ورزش کنید و عضلات گردن را قوی کنید.

ست‌های کوتاه تمرینات تقویتی و کششی برای گردن، در طول روز انجام دهید تا عضلات گردنتان قوی شود. یکی از ساده‌ترین تمرین‌هایی که می‌توانید انجام دهید، تمرین تاک چانه است. این تمرین به تقویت ماهیچه‌هایی که سر را روی شانه‌ها در یک راستا نگه می‌دارند، کمک می‌کند.

تاک چانه

یکی از موثرترین تمرینات ورزشی برای مقابله با گردن درد، ورزش چانه است. این تمرین به تقویت ماهیچه‌هایی که سر را به سمت عقب می‌کشند و همچنین ماهیچه‌های پس سری کمک می‌کند. برای انجام تمرین برای اولین بار، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران با ستون فقرات صاف در مقابل چارچوب درب بایستند و پاها را حدود ۸ سانتی متر جلوتر از چارچوب درب قرار دهند.

 • ستون فقرات را صاف و تکیه داده به چارچوب در نگه دارید، سپس قسمت بالا و پشت و سر را به سمت عقب بکشید تا زمانی که سرتان نیز به چارچوب در برخورد کند.
 • سر را به مدت ۵ ثانیه در تماس با در نگه دارید.
 • این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

 

حرکت کبرا

حرکت کبرا، تمرینی است که عضلات شانه و همچنین گردن را تقویت می‌کند. این تمرین در حالت دراز کش روی زمین انجام می‌شود و در اصل از جاذبه زمین به عنوان عاملی که باید در برابر آن مقاومت کرد، استفاده می‌شود.

 1. روی شکم دراز بکشید؛ می‌توانید برای راحتی پیشانی را روی یک حوله تا شده قرار دهید.
 2. بازوها را در طرفین و کف دست ها را روی زمین قرار دهید.
 3. زبان را روی سقف دهان قرار دهید (این به تقویت ماهیچه های جلوی گردن کمک می کند).
 4. شانه ها را به هم نزدیک کرده و دست ها را از روی زمین بلند کنید.
 5. آرنج ها را به سمت داخل بچرخانید، کف دست ها را بیرون آورده و شست ها را بالا ببرید.
 6. به آرامی پیشانی را حدود یک اینچ از حوله بلند کنید و چشم ها را مستقیماً به زمین نگاه کنید
 7. در این وضعیت ۱۰ ثانیه بمانید.
 8. همین کار را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

 

تمرینات کمری

یکی دیگر از تمرینات مهم برای رهایی از دردهای گردنی، تمرینات کمری می‌باشد. این تمرین در حالت ایستاده انجام می‌شود، بدین صورت که پشت خود را به یک دیوار صاف بزرگ چسبانده و پاها را حدود ۱۰ سانتی‌متر از پایین دیوار فاصله دهید. این کار باعث تقویت عضلات کمری و نیز گردنی می‌شود.

آب فراوان بنوشید.

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز، کمک به تغذیه و آبرسانی به دیسک‌ها می‌کند. این دیسک‌ها عمدتاً از آب تشکیل شده‌اند، بنابراین هیدراته ماندن بدن، به انعطاف‌پذیری و استحکام آن‌ها  کمک می‌کند. در بهترین حالت ، سعی کنید حداقل ۸ لیوان بزرگ آب در روز بنوشید.

برای آنکه هیچگاه فراموش نکنید که باید آب کافی بنوشید، می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید:

 • یک بطری آب همراه خود داشته باشید و در طول روز به همان اندازه آب بنوشید.
 • آلارم تلفن همراه خود را روی ۲ ساعت تنظیم کرده تا پس از هر بار زنگ خوردن، یادآوری کند که باید ۱ لیوان آب بنوشید.
 • با هر وعده غذایی ۲ تا ۳ لیوان بزرگ آب بنوشید.

 

تقسیم وزن به طور مساوی

اشتباه رایجی که مردم مرتکب می شوند این است که کیف یا وسایل سنگینشان را با یک دست حمل می‌کنند. این تقسیم وزن نامتناسب، می‌تواند باعث پایین آمدن شانه‌ای که بارها را متحمل می‌شده است شود و نیز عضلات گردن شما را تحت فشار زیادی قرار دهد.

ابتدا سعی کنید زیاد کیف خود را سنگین نکرده و از حمل بارهای سنگین خودداری کنید؛ سپس سعی کنید هر زمان که آن را حمل می‌کنید، شانه‌های خود را صاف و به عقب نگه‌دارید.

همچنین می‌توانید از کوله‌پشتی استفاده کنید که وزن را به طور مساوی بین هر دو شانه‌های شما تقسیم می‌کند.

حفظ وضعیت بدنی مناسب

 

حفظ وضعیت بدنی مناسب

وضعیت نامناسب بدنی می‌تواند با تحت فشار قرار دادن عضلات و رباط های گردنی باعث گردن درد شوند. سر و شانه های رو به جلو، یکی از بدترین و اشتباه‌ترین پوزیشن های بدنی بوده که منجر به گردن درد می‌شود.

به ازای هر ۳ سانتی‌متری که سر به سمت جلو خم شود، ۵ کیلوگرم وزن به عضلات قسمت فوقانی پشت گردن اضافه می شود.

حال تصور کنید که اگر تنها ۱۵ سانتی‌متر سرتان را به جلو خم کنید، چیزی حدود ۲۳ کیلوگرم نیروی اضافی به گردن وارد می‌شود. برای جلوگیری از بروز این امر، چانه خود را به سمت داخل جمع کرده و سر را به عقب هول دهید.

تسکین درد با ماساژ نقطه ماشه‌ای

تحریک مهره‌های پایین گردن می‌تواند باعث ایجاد درد در نقطه ماشه‌ای عضلانی شود. نقاط ماشه‌ای، گره‌های کوچکی در عضله  هستند که با اعمال فشار اضافی به گردن می‌توانند منجر به درد شوند. ماساژهای خاصی وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید تا این نقاط ماشه‌ای را تحت تأثیر قرار داده و درد را کاهش دهید.

کمتر از تلفن همراه استفاده کنید.

اکثر ما متوجه نیستیم که چه مدت زمانی را صرف نگاه کردن به تلفن خود در حالی که سر و گردن خود را در حالت خمیده به جلو قرار دارد، می‌گذرانیم. این حالت خمیده به جلو، فشار زیادی را به استخوان‌ها، مفاصل و رباط‌های گردن شما وارد می‌کند. حال، یا تا جای ممکن از موبایل‌های خود استفاده نکنید و یا در صورت لزوم، طوری آن را در دست بگیرید که گردن و شانه‌هایتان در یک راستا باشند.

 

پیشنهاد تیم پزشکی فدک برای افراد مبتلا به دیسک گردن و دردهای گردنی   گردنبند پنوماتیک مدل NS-002 تک خروجی   JoyPlus  وگردنبند پنوماتیک مدل NS-002 سه خروجی  JoyPlus

می باشد.

 

تراکشن گردن (گردنبند ) مناسب چه کسانی است؟

 

این گردنبند به دلیل اصلاح وضعیت بدن و ایجاد گردش خون مناسب، از میزان درد کم می‌کند. سالمندان با مشکل ستون فقرات و تمام افرادی که از درد دیسک گردن رنج می‌برند. کارمندان هنگام استفاده از رایانه، در وضعیت نامناسب بدنی قرار می‌گیرند.

این تراکشن با کشیدگی ملایم، وضعیت را اصلاح کرده و از آسیب جلوگیری می‌کند.

دیسک گردن از آسیب‌هایی است که در نتیجه فشارهای مداوم در اثر قرار گیری نامناسب ستون فقرات در هنگام مطالعه، در حین خواب و … به وجود می‌آید. به تدریج شخص در ناحیه گردن احساس درد می‌کند و با گذشت زمان درد تشدید می‌شود.

 

طریقه استفاده :

تراکشن را دور گردن قرار دهید. سپس با استفاده از چسب ها، اندازه مناسب گردن را ثابت کنید. شیر پوار را محکم کنید. با استفاده از پوار ، تراکشن را باد میکنیم. و اجازه می‌دهیم گردن استراحت کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *